Na področju uporabe komplementarne in alternativne medicine (KAM) predvsem v razvitem svetu beležimo strmo naraščajoč trend uporabe in ponudbe teh storitev. Alternativna medicina je pritegnila pozornost medijev in medicinske skupnosti zunaj sistema pa tudi vladnih uradov in javnosti. Eurocam, združenje evropskih organizacij v sektorju tradicionalne, komplementarne in integrativne medicine, KAM definira kot različne medicinske sisteme in terapije, temelječe na znanju, veščinah in praksi ter izhajajoče iz teorije in filozofije. Uporablja se jih za izboljšanje zdravja, za preventivo, diagnostiko ter za zdravljenje fizičnih in duševnih težav. Podobno jih opredeljuje tudi ameriški NCCIH (National Center for Complementary and Integrative Health).
Komplementarna in alternativna medicina je dejavnost, ki zajema široko področje raznovrstnih in nedefiniranih storitev, praks in sistemov za ohranjanje in krepitev zdravja, preventivo in dobro počutje. Komplementarni načini zdravljenja se uporabljajo kot dodatek ali dopolnilo konvencionalni metodi oziroma skupaj z njo, alternativni terapevtski pristopi pa se uporabljajo namesto konvencionalne medicine.
Ocenjuje se, da v ZDA storitve KAM uporablja 60 odstotkov ali približno 120 milijonov odraslih, v Avstraliji letno obišče vsaj enega terapevta alternativne medicine 52% odraslih, v Veliki Britaniji se storitev KAM poslužuje 40% odraslih, v Nemčiji in Švici pa skoraj dve tretjini prebivalcev. Na splošno lahko rečemo, da alternativno medicino uporablja več kot polovica prebivalstva v številnih državah. Eurocam navaja, da v Evropski uniji deluje 145.000 lekarn z izdelki KAM in 160.000 izvajalcev KAM (to je 65 terapevtov KAM na 1000 prebivalcev). V Sloveniji se je leta 1997 storitev KAM posluževalo 6,6% ljudi, ki so hkrati obiskovali tudi zdravnika konvencionalne medicine, 49% pa jih je bilo tej obliki zdravljenja naklonjenih; leta 2004 je izvajalca storitev KAM obiskalo že 29,4% odraslih, leta 2018 pa se je ta odstotek povečal na polovico prebivalcev Slovenije.
S povečano ponudbo in uporabo prihaja tudi do klasifikacije alternativne medicine. NCCIH te storitve opredeljuje takole:
a) Alternativni medicinski sistemi, ki temeljijo na celovitih sistemih teorije in prakse, razvitih v zahodnih (homeopatija, naturopatija, bioresonanca) in vzhodnih (TKM in ajurveda) kulturnih prostorih. So tradicionalni sistemi zdravstvenih praks, pristopov, znanja in prepričanj, ki temeljijo na zdravilih, zasnovanih na živalski, rastlinski in mineralni osnovi, duhovnih terapijah, manualnih tehnikah in vajah.
b) Psihosomatske metode ali intervencije um-telo se manifestirajo s pomočjo različnih tehnik, namenjenih izboljšanju sposobnosti uma ter preko tega vplivajo na izboljšanje telesnih funkcij in zmanjšanje neprijetnih simptomov. Psihosomatske metode tvorijo najobsežnejšo skupino KAM, nekatere od teh tehnik, ki so v preteklosti veljale za KAM, pa danes postajajo del uradne medicine (na primer skupine za podporo bolnikom in kognitivno- vedenjska terapija). Sem prištevamo meditacijo, molitev, relaksacijo, dihalne tehnike, jogo, taj či, čiqong, hipnozo, biofeedback, vodene sprostitvene tehnike, progresivno sproščanje mišic, glasbeno terapijo, terapijo s svetlobo, umetniško terapijo, terapijo s pomočjo živali in druge.
c) Biološko zasnovane metode v KAM temeljijo na uporabi snovi in učinkovin, ki jih najdemo v naravi – na primer zelišča, naravna živila (česen, ameriški slamnik, čebula, ginko biloba, ginseng, šentjanževka, baldrijan), vitamini, prehranska dopolnila in drugo. Biološko zasnovane metode so najpogostejša oblika uporabe izdelkov v storitvah KAM. Celostna biološko zasnovana metoda je termoregulacija telesa.
d) Manipulativne in telesne metode temeljijo na manipulaciji in/ali premikanju enega ali več delov telesa. Sem prištevamo osteopatijo, kiropraktiko, masažne tehnike, jogo, gibalne tehnike ter vse ostale terapije, ki vključujejo gibanje enega ali več delov telesa. Osredotočajo se na telesne strukture in sisteme, vključno s kostmi in sklepi, mehkimi tkivi ter krvnim in limfatičnim sistemom. Izvajalci teh terapij so lahko zdravniki, izvajalci z licenco ali certifikatom. Izobraževanje na tem področju je praviloma daljše kot pri izvajalcih drugih terapij, izvajanje le-teh pa običajno bolje urejeno kot izvajanje drugih KAM.
e) Energetske terapije delujejo na ravni energetskega polja in osebnega biopolja, za katerega se domneva, da izvira iz telesa ter s katerim sta prežeta telo in okolica telesa. To energijo imenujemo življenjska, univerzalna ali kozmična energija ter jo v različnih zgodovinskih obdobjih in tradicijah srečamo pod imeni kot so prana (v Indiji), chi (na Kitajskem), qi (na Japonskem), astralna svetloba (v judovski kabali), Pitagora je to energijo poimenoval svetlobno telo, Paracelsus vitalno energijo, Kilner pa jo je predstavil kot auro. V ta sklop sodijo terapije, ki vplivajo na energetska polja s posrednim ali neposrednim dotikom (Thetha healing, či gong, reiki, bioenergetsko zdravljenje, akupunktura, akupresura, refleksologija, zdravilni in terapevtski dotik) in terapije, ki uporabljajo nekonvencionalne načine uporabe elektromagnetnih polj (Bioptron lučka).
V Sloveniji je v Zakonu o zdravilstvu ZZdrav (2007) alternativna medicina opredeljena na podoben način; glavna razlika je v tem, da so terapije krovno razdeljene na alternativne medicinske sisteme, ki opredeljujejo podobne alternativne medicinske sisteme kot NCCIH in na zdravilske metode, kjer so predstavljene ostale štiri skupine iz klasifikacije NCCIH:
a) Alternativni medicinski sistemi – tradicionalno kitajsko zdravilstvo (TKM), ajurveda, homeopatija, unani – perzijsko tradicionalno zdravilstvo, tradicionalno tibetansko zdravilstvo, antropozofija in osteopatija.
b) Zdravilske metode, ki so: (i) »metode interakcije med umom in telesom« – to so metode, ki krepijo sposobnost duha, da vpliva na delovanje telesa – biosinergija, cvetna terapija, či gong, joga terapija kot zdravilska metoda, zvočna terapija; (ii) »biološko osnovane metode« – to so metode, pri katerih se za zdravljenje in preprečevanje bolezni uporabljajo živila, zdravilna zelišča in mikronutrienti – dietoterapija, fitoterapija, postenje in knajpanje; (iii) »manipulativne in telesne metode« – to so metode, pri katerih se zdravijo in preprečujejo bolezni s premikanjem delov telesa – bownova terapija, Butejkova metoda zdravljenja, kiropraktika, kraniosakralna terapija, marma terapija, rolfova metoda strukturne integracije, shiatsu terapija, terapija su jok, tui-na masaža, vakuumska terapija in (iv) »energijske metode« – to so metode vplivanja z biopoljem in delovanjem na biopolje – bioresonančna metoda, prana terapija in infopatija.
Eurocam (2018), Evropska organizacija za komplementarno in alternativno medicino, storitve KAM opredeljuje brez klasifikacije, pri čemer jih našteva v abecednem vrstnem redu, kjer nobeni ne da posebne veljave ali nadrednega pomena: akupunkturo, antropozofsko medicino, ajurvedsko medicino, zeliščarstvo / fitoterapijo, homeopatijo, naturopatijo, osteopatijo, kiropraktiko in tradicionalno kitajsko ali tibetansko medicino.
Tabela 1: Primerjava klasifikacij KAM po NCCIH, ZZdrav in EUROCAM
Klasifikacija po NCCIH | Klasifikacija po ZZdrav | Klasifikacija po EUROCAM |
Alternativni medicinski sistemi | TKM, ajurveda, homeopatija, naturopatija | Alternativni medicinski sistemi | TKM, ajurveda, homeopatija, antropozofija in osteopatija. | akupunktura antropozofska medicina
ajurvedska medicina
fitoterapija / zeliščarstvo
homeopatija
naturopatija
osteopatija
kiropraktika
TKM ali tibetanska medicina |
Psihosomatske metode | meditacija, sprostitev, zavestno dihanje, joga, taj či, či gong, hipnoza | Zdravilske metode | cvetna terapija, či gong, joga terapija kot zdravilska metoda, zvočna terapija |
Manipulativne in telesne metode | osteopatska medicina in kiropraktika, masaža, refleksna masaža, joga, pilates, moksibustija | Bownova terapija, kiropraktika, kraniosakralna terapija, rolfova metoda strukturne integracije, shiatsu |
Biološko zasnovane metode | prehranski dodatki (vitamini, …) probiotična in prebiotična terapija, encimski dodatki | zdravilna zelišča in mikronutrienti – dietoterapija, fitoterapija, knajpanje |
Energetska medicina | terapije z biopoljem – reiki, in bioelektromagnetne terapije, svetlobna terapija. | delovanje na biopolje – bioresonančna metoda, prana terapija in infopatija. |
Iz zgornje tabele je v prvih dveh opredelitvah (NCCIH in ZZdrav) razvidno, da enake metode alternativne medicine najdemo v dveh ali več skupinah, saj:
a) joga sodi tako v psihosomatske kot manipulativne in energetske metode, joga je tudi del ajurvede;
b) taj či sodi tako v energetske kot psihosomatske metode in je hkrati del TKM;
c) TKM je osnovana s terapijo tui-na (manipulativne tehnike), moksibustijo (manipulativne in telesne metode), vadbo či gong (psihosomatske metode), zeliščno medicino (biološko zasnovane metode) in akupunkturo (manipulativne in telesne metode, energetske terapije);
d) naturopatija temelji na prehranskem režimu in mikronutrientih (biološko zasnovane metode), homeopatiji (alternativni medicinski sistem), moksibustiji (manipulativne in telesne metode);
e) masaža sodi med manipulativne in telesne metode, pri čemer med masaže sodi širok nabor različnih tehnik in zvrsti, kot na primer tui-na, ki je tudi del TKM; ajurvedska masaža, ki je del ajurvede, klasična švedska masaža, sprostitvena masaža, manualna terapija miofascialnih prožilnih točk, anticelulitna masaža;
f) med masaže lahko prištevamo tudi akupunkturno masažo po Penzlu, pri čemer jo nekateri pojmujejo kot samostojno terapijo, ki je osnovana na tui-na terapiji in znanosti o poteku meridianov.
Na področju storitev KAM se vsak dan razvijajo nove terapije, ki so osnovane in podprte s starodavno teorijo in filozofijo, dodana pa so jim nova dognanja sodobne medicine. Metode, tehnike in pristopi KAM so zelo odprta in raznolika skupina, zato tipologija pušča pomemben del interpretativnega prostora, ki je odprt tudi za subjektivno presojo.
V nadaljevanju poglavja smo opisali samo nekatere storitve KAM, urejene po klasifikaciji NCCIH, ki so najbolj prisotne v Sloveniji.